блог металошукачі, пошук
металлоискатели оптовый склад

Історія крижаної людини Еци жив 5300 років тому

19 вересня 1991 року в Эцтальских Альпах на висоті 3200 метрів німецька сімейна пара виявила труп… Спочатку знахідку прийняли за туриста, зниклого і завмерлого в льоду. Майже вгадали, цього туриста вбили 5300 років тому, а він перед собою вбив чотирьох. Спробуйте в це повірити!

крижана людина Еци, мумія вмерзла в лід. Знахідка виявлена випадково, в роставшем льодовику Ецтальських Альп (Тіролі), на висоті 3200 метрів в сідловині Хауслабьох біля гори Сімілаун. Вчені за допомогою вуглецевого аналізу визначили вік знахідки-5300 років. Ім’я мумії дано за місцем виявлення. Інші імена: Етці, отці, Сімілаунскій людина, Тірольський Крижаний чоловік, і просто крижана людина. Це найвідоміші, журналістами було придумано більше 500 імен цій знахідці.

Як знайшли

Історія крижаного людини Еці жила 5300 років тому

Добували Еці без археологічного нагляду, прості ентузіасти і туристи. Роботи велися за допомогою відбійного молотка і льодорубів. І чудово збереглася мумія (нагадаю, благополучно пролежала більше 5000 років) отримала свої перші втрати – пошкодили стегно. Зі звільненням від льоду, одяг мумії почали тягнути на сувеніри. Добре хоч тільки одяг, поруч був мідний сокиру, кремінний ніж, залишки речового мішка, і інше…

Що робити з мумією, з віком 5300 років? Відправити труп в морг. Знайдене тіло було передано в морг міста Інсбрук (Австрія), де і був встановлений попередній, а надалі підтверджений, вік знахідки.

Історія крижаного людини Еці жила 5300 років тому

З появою інформації про 5300 років, на мумія миттєво заявила права Італія. Знахідка дійсно знаходилося на території, де відстежити лінію кордону складно. Але італійці змогли довести – мумія лежала в 92 метрах 56 сантиметрах від кордону з Австрією. В майбутньому на цьому місці був встановлений 4-метровий пам’ятник-піраміда.

Історія крижаного людини Еці жила 5300 років тому

Коли був знайдений Еци, ніхто не визначив, ким він був. Німецькі туристи, які знайшли мумію, вирішили, що це був нещасний мандрівник. Перші дослідники тіла заявили, це жрець. По ходу дослідження, з’явилися зовсім інші версії. Еци був скоріше схожий на сучасного солдата, ніж на скотаря або хлібороба. Чоловік був озброєний кремінним кинджалом, тисовими луком, стрілами, і мідним сокирою. І головне, на зброї знайдені сліди крові. Перед своєю смертю, Еци вбив 4 людей…

Смерть воїна

Історія крижаного людини Еці жила 5300 років тому

На момент смерті зростання Еці становив приблизно 165 см, вага — 50 кг, а вік — 45-46 років. Знайдений труп фактично важив 38 кг; лід, що покрив тіло відразу після смерті, призупинив процес розкладання.

В останні дні свого життя Еци пройшов великий шлях по важкопрохідній місцевості. Незважаючи на свої фізичні недуги, він був витривалою людиною. Дослідники відстежували його шлях завдяки… мох. Два види моху, які ростуть у вологих місцях, знайшлися в його шлунку (ймовірно потрапивши туди з водою), а ще в один вид моху було загорнуто цапине м’ясо, яке лежало в рюкзаку. Еци спустився з гір в альпійські низини, зібрав торф’яної мох, а потім відправився назад в гори. За 2 дні він пройшов майже 60 кілометрів. У прямій кишці виявилися залишки висівок, коріння, фруктів і м’язової тканини двох типів, відповідної м’яса сарни і оленя. Востаннє Еці приймав їжу приблизно за 8 годин до смерті.

Майже кожен експерт, який брав участь в дослідженні Еці, стверджує, що історія його вбивства ніколи не буде повністю відомою. Тим не менш, є досить доказів, щоб припустити – Еці вбили коли він відпочивав, і відчував себе в безпеці. Підстрелили з лука, після чого добили. Ймовірно смерть настала після удару списом в плече. Але перед цим Еци вбивав сам.

Сліди крові, яка була виявлена на зброї, інструментах і одязі мумії, були перевірені на ДНК в 2003 році. З’ясувалося, що це людська кров, що належить чотирьом людям, крім Еці. На стрілі знайшли кров двох осіб, тобто Еці застрелив одного, витягнув з його тіла стрілу і вбив їй іншого. Кров третьої людини була виявлена на ножі Еці, а на куртці знайшлися сліди крові четвертого.

Одяг та зброя

Історія крижаного людини Еці жила 5300 років тому

Тисовий лук знайдений при мумії, був високотехнологічною зброєю для свого часу, і масово з’явився у англійської армії лише тисячі років по тому. Також, у Еці рюкзак з пристосуваннями для видобутку вогню, консервована їжа, аптечка з масою різних трав. Добре озброєний чоловік також був прекрасно одягнений: куртка і штани з трьох шарів шкіри, підбиті повстю, ведмежа шапка, трав’яний плащ, утеплена шкіряне взуття.

Шапка з ведмежою шкури з шкіряним ременем через підборіддя. Широкі водонепроникні черевики, судячи з усього, були призначені для походів по снігу. У них використовувалася ведмежа шкура для підошов, оленяча шкіра для верхньої частини і лико як шнурівки. М’яка трава обв’язувалася навколо ноги і використовувалася як теплі шкарпетки. Пальто, пояс, штани і пов’язка на стегнах робилися зі смужок шкіри, зшитих разом сухожиллями. До поясу був пришитий мішечок з корисними речами: скребком, свердлом, кременем, кістяним шилом і сухим грибом, що використовувався як трут.

Аналіз мітохондріальної ДНК одягу Еці показав, що використовувалася шкіра кози, корови, вівці, хутряна шапка була виготовлена з шкури бурого ведмедя, сагайдак зроблений з шкури козулі.

Крім того, серед речей Еці були знайдені зв’язки з двох видів грибів-трутовиків. Один з них-березовий трутовик, має антибактеріальні властивості і, ймовірно, використовувався в лікарських цілях. Інший вид — трутовик справжній, входив до складу кресала.

мідна сокира Еци

Історія крижаного людини Еці жила 5300 років тому

Коли серед речей Еци був знайдений цінний мідний сокиру, то він підкинув вченим багато загадок. Раніше передбачалося, що метал для нього був здобутий в альпійському регіоні. Але експертиза в 2016 році показала, руда сокири походить з Південної Тоскани, в Італії. Результати для вчених виявилися дивовижними і несподіваними. Звідки могла взялася ця Сокира у Еци?

Підвищені рівні миш’яку і міді в волоссі Еци привели до припущення, що він, можливо, кував зброю сам, вдихаючи хімічні речовини в процесі виробництва. Проте, в інших ділянках тіла не було знайдено забруднення цими речовинами, тобто він не був ні ковалем, ні медником.

Ця мідна сокира є єдиною прекрасно збереженою мідною сокирою доісторичного періоду. Лезо сокири у формі трапеції, довжиною 9,5 см, складається на 99,7 % з міді. Ретельно відшліфована рукоятка довжиною 60 см. зроблена з тиса, для закріплення на ній леза була обмотана вузькими смужками шкіри. Також на лезі сокири зафіксовані сліди заточування. За словами доктора Джильберто Артіолі з Міланського університету, робоча група університетів Мілан і Трієнт досліджувала мідну сокиру “крижаної людини” і деякі інші сокири того ж часу. За допомогою швидких нейтронів і рентгенівського випромінювання з високою енергією можливе дослідження структури мідних кристалів всередині сокири без пошкодження самого предмета. Відмінності в структурі кристалів міді дозволяють зробити висновок, що товщина леза сокири змінилася в процесі заточування. Можна припустити, що сокири з міді в 5000 до н. е. могли належати людям з вищих верств суспільства, також вони служили зброєю. Це дає привід думати, що «крижана людина» був або керівником групи, або воїном.

Про проблеми зі здоров’ям 5300 років тому

Історія крижаного людини Еці жила 5300 років тому

Точний вік, в якому помер доросла людина, визначити важко, оскільки всі процеси дорослішання і зростання вже завершені. Для визначення віку Крижаного людини була вивчена структура його кісток, яка показала, що Еці на момент смерті було близько 45 років (з максимальним відхиленням плюс-мінус 5 років). Отже, «крижана людина» досяг досить похилого для людини епохи неоліту віку.

Досягнувши віку близько 45 років, Еци вважався одним з найстаріших у своєму суспільстві. Його тіло показувало явні ознаки старіння: суглоби були зношені, кровоносні судини в процесі заизвесткования. Крім того, не було виявлено 12-ї пари ребер, що є рідкісною аномалією в наш час.

Також на тілі є сліди пошкоджень, які Еци отримав під час життя: були встановлені добре загоїв перелом ребер з лівого боку грудної клітини і перелом носа. Також на лівій нозі був пошкоджений великий палець. Тіло покрите татуюваннями.

Історія крижаного людини Еці жила 5300 років тому

Протягом 20 років різні дослідники склали цілий перелік захворювань, якими хворів за життя стародавня людина. Наприклад, хвороба Лайма (кліщовий бореліоз), камені в жовчному міхурі, хвороби ясен, атеросклероз, трихоцефальоз. За підсумками дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Nature Communications, також з’ясувалося, що Еці страждав від гиполактазии (непереносимість лактози) і був схильний до серцево-судинних захворювань.

Дослідники раніше теоретизували про зв’язок між цими захворюваннями і татуюваннями, згрупованими в 19 місцях по всьому тілу. Якщо більш конкретно, вони задавалися питанням, чи не було це доісторичної різновидом акупунктури. Татуювання були не зображеннями чогось, а виглядали, як хрести і лінії, зроблені шляхом втирання вугілля в надрізи на шкірі. Цікаво, що близько 80 відсотків татуювань розташовані вздовж акупунктурних ліній, які відомі сучасним фахівцям. Якщо акупунктура застосовувалася під час життя Еци, то вона старше самих ранніх записів про цей вид лікування в Китаї на 2000 років.

Гени жителя мідного століття прояснили багато для вчених, але, мабуть, найцікавішим було те, що Еци, ймовірно, був безплідним. Сьогодні вже ніхто не дізнається, чи була у нього сім’я, але дослідники виявили показники безпліддя в його генах у середині 2000-х років.

Також примітно, що Еці першим коли-небудь виявлених людиною, що належали до раніше невідомої підкатегорії гаплогрупи К. Це означає, що сім’я матері Еці, швидше за все, прийшла з півдня Альп або долини Эцталь в Тіролі.

Вчені провели два типи генетичного аналізу Еци. У 2008 році був завершений повний аналіз мітохондріальної ДНК мумії, а тепер, через майже чотири роки, вони опублікували результати аналізу ядерної ДНК – більш рідким і важкодоступній частині людського геному.

Генетики з’ясували, що по спорідненості Еці ближче до сучасним жителям південної Європи, що мешкає на островах Сардинія і Корсика в Тірренському морі, а не до мешканців альпійських регіонів (де була зроблена знахідка).

Історія крижаного людини Еці жила 5300 років тому

Більше незвичайних знахідок зібрано тут. З металошукачем і без, з історією і тільки своїм голим фактом. Подивіться, не пошкодуєте.

металлоискатель БУ купить по лучше цене
лучшие металлоискатели
Металлоискатель Gauss MD (Гаусс МД) купить Украина