блог металошукачі, пошук
металлоискатели оптовый склад

Місце замах на імператора. Незвичайна точка копа

Восени 1888 року імператорський поїзд на швидкості 68 км/год зійшов під укіс. Посипалося царський барахло прямо в грязь. А що залишилося в скринях, три рази перетягували з місця на місце в осінньому гряземесе, ночувало під відкритим небом, вантажилось без рахунку. Невже там не залишилося на дні калюжі якої ніякої ложечки срібною? Або може золотих щипчиків для цукру? Кокарди, пряги, і навіть монети – це все прямо зі столу імператора. Цікава точка копа?

замах на імператора. Незвичайна точка копа

Аварія Імператорського поїзда сталася 17 жовтня 1888 року, в 14 годин 14 хвилин на 295-му кілометрі лінії Курськ — Харків — Азов, південніше Харкова. Царська сім’я поверталася з Криму, в свою резиденцію в місті Санкт-Петербург. Технічний стан вагонів був відмінним, 10 років експлуатації без аварій. Але в порушення залізничних правил того періоду, що обмежували число осей в пасажирському поїзді до 42, в імператорському поїзді, що складався з 15 вагонів, було 64 осі. Вага поїзда відповідала вантажному, а швидкість руху відповідала Експресу. Плюс, в порушення правил поїзд вели два паровози. Це були: товарний Т. 164 заводу Зигля (вага 38 тонн, конструкційна швидкість 58 км/год) і пасажирський П. 41 (зразка 1871 року Коломенського заводу братів Струве, вага 32 тонни, конструкційна швидкість 82 км/год.

Галопуючі в різних ритмах паровози на швидкості 68 км/год, розхитали слабку верхню будову шляху приватної залізниці, і другий паровоз фактично провалився між розійшлися рейками. За таких умов стався схід 10 вагонів. Причому шлях в місці аварії проходив по дуже високій насипу (близько 5 сажнів). Важкі царські вагони своєю масою розчавили звичайні вагони з прислугою, які перебували в голові поїзда.

За розповідями очевидців, сильний поштовх скинув з місця всіх їхали в поїзді. Після першого поштовху пішов страшний тріск, а потім стався другий поштовх, ще сильніше першого, а після третього, тихого поштовху поїзд зупинився.

Перед очима вцілілих від краху постала жахлива картина руйнування. Всі кинулися розшукувати імператорське сімейство і незабаром побачили царя і його сім’ю живими і неушкодженими. Вагон з імператорської їдальні, в якій знаходилися Олександр III та його дружина Марія Федорівна з дітьми та почетом, був повністю зруйнований: без коліс, з сплюсненими і зруйнованими стінами, він напівлежав на лівій стороні насипу; дах його лежала частиною на нижній рамі. Першим поштовхом повалило всіх на підлогу, а коли після зруйнування пол провалився і залишилася одна рама, то всі опинилися на насипу під прикриттям даху. Стверджують, що Олександр III, який володів незвичайною силою, тримав на плечах дах вагона, поки сім’я і інші постраждалі вибиралися з-під уламків.

Обсипані землею й уламками, з-під вагона вибралися імператор, імператриця, цесаревич Микола Олександрович, майбутній російський імператор Микола II, великий князь Георгій Олександрович, велика княжна Ксенія Олександрівна, особи свити, колишні запрошеними до сніданку. Більшість пасажирів цього вагона відбулася легкими забоями, синцями та подряпинами, за винятком флігель-ад’ютанта Шереметєва, якому розтрощило палець руки.

замах на імператора. Незвичайна точка копа

У всьому поїзді, що складався з 15 вагонів, вціліло тільки п’ять, що зупинилися завдяки дії автоматичних гальм Вестінгауза. Залишилися цілими також і обидва паровоза. Вагон, в якому знаходилися придворно-службовці і Буфетна прислуга, був повністю знищений, всі загинули в ньому і були знайдені в спотвореному вигляді-13 понівечених трупів були підняті з лівого боку насипу із залишків цього вагона. У вагоні царських дітей в момент аварії перебувала лише велика княжна Ольга Олександрівна, викинута разом зі своєю нянею на насип, і малолітній великий князь Михайло Олександрович, вийнятий з уламків солдатом за допомогою самого государя.

Звістка про катастрофу імператорського поїзда швидко рознеслася по лінії і окрузі, і допомога поспішала з усіх боків. Імператор Олександр III особисто розпоряджався витягом поранених з-під уламків розбитих вагонів. Імператриця з медичним персоналом обходила поранених, подавала їм допомогу, всіляко намагаючись полегшити хворим їх страждання, незважаючи на те що у неї самої пошкоджена була рука вище ліктя і що вона залишилася в одній сукні. На плечі цариці накинули офіцерське пальто, в якому вона і надавала допомогу.

При катастрофі імператорського поїзда всього постраждало 68 осіб, з них 21 людина загинула. Тільки в сутінки, коли всі загиблі були упізнані і не залишилося без допомоги жодного пораненого, царська сім’я села у другий прибулий сюди царський поїзд (світський) і відбула на станцію Лозову, де вночі було відслужено перше подячне молебень за чудове позбавлення царя і його сім’ї від смертельної небезпеки. Потім імператорський поїзд відбув до Харкова для подальшого прямування в Санкт-Петербург.

З відома царя розслідування причин катастрофи в Борках було доручено прокурору кримінального касаційного департаменту Сенату А. Ф. Коні. Основною версією було крах поїзда в результаті ряду технічних факторів: поганого стану шляху і підвищеної швидкості поїзда.

Відразу ж після аварії головний інспектор залізниць барон Шернваль, який їхав на царському поїзді і зламав ногу в аварії, викликав керуючого Товариством Південно-Західних залізниць С. Ю. Вітте і директора Харківського політехнічного інституту Віктора Кирпичова, щоб очолити розслідування на місці. Згодом у Санкт-Петербурзі до них приєднався вищезгаданий Анатолій Коні.

У попередні роки Вітте регулярно керував імперськими подорожами залізницею, і цар його добре знав особисто. Вітте стверджував, що раніше вже попереджав уряд про недоліки в компонуванні поїзда. Зокрема, використання парних паровозів і несправних вагонів-салонів. Троє слідчих не визначили безпосередню причину аварії. Вітте наполягав, що це було викликано перевищенням швидкості, що звільняло від відповідальності залізничне управління; Кирпичов звинуватив гнилі дерев’яні шпали, в той час як Коні переклав провину на керівництво залізниці, що звільняло від відповідальності державних посадових осіб. Вітте, зокрема, маневрував між обвинуваченням чиновників і звільненням міністра шляхів сполучень Костянтина Посьета. Врешті-решт Олександр вирішив справу тихо закрити, дозволив Шернвалю і Посьету піти у відставку, і призначив Вітте директором імператорських залізниць. Незважаючи на зусилля Вітте, залізничне управління не обійшлося без уваги громадськості. Підрядника будівництва Курсько-Харківської лінії, Самуїла Полякова, який помер за два місяці до аварії, посмертно звинуватили в низькій якості будівництва залізниці. Громадськість зокрема «зарахувала» йому неякісний баластний гравій під шпалами, який не зміг погасити коливання.

В результаті були притягнуті до слідства і звільнені у відставку міністр шляхів сполучення адмірал К. Н. Посьєт, головний інспектор залізниць барон К. Р. Шернваль, інспектор імператорських поїздів барон А. Ф. Таубе, керуючий Курсько-Харківсько-Азовською залізницею інженер В. А. Кованько і ряд інших осіб.

інша версія подій була викладена в спогадах М. А. Таубе (сина Інспектора імператорських поїздів). Згідно з нею, крах було викликано вибухом бомби, яку заклав Помічник кухаря імператорського поїзда, пов’язаний з революційними організаціями. Заклавши бомбу з годинниковим механізмом у вагон-їдальню, розрахувавши момент вибуху до часу сніданку царської сім’ї, він зійшов з поїзда на зупинці перед вибухом і втік за кордон.

А тепер Погляньте на справжнє фото місця аварії імператорського поїзда. Для цього копальника, який знає як губилися знахідки в грязі, траві, в поспіху й біді – це фото про що скаже.

замах на імператора. Незвичайна точка копа

металлоискатель БУ купить по лучше цене
лучшие металлоискатели
Металлоискатель Gauss MD (Гаусс МД) купить Украина