блог металошукачі, пошук
металлоискатели оптовый склад

Навіть Святий побачивши золото змінюється в особі. Подивіться?

Під покровом ночі з міста вийшла невелика група людей. Четверо чоловіків несли на плечах накритий тканиною труну без кришки. Пройшовши близько тисячі кроків на південний схід, процесія досягла руїн Храму на пагорбі. На одному з уступів чорніла свіжовирита довгаста яма.

Труну поспішно опустили в могилу, головою на захід. У світлі місяця блес-нулі золоті диски, якими було розшито покривало. Прочитавши короткий, похоронна команда швидко засинала могилу, замаскувавши її дерном. Так завершилося перебування в цьому світі молодої дружини правителя. Її, увінчану золотою короною, одягнену в розшиту золоту сукню, прибрану браслетами, намистом і підвісками із зображенням великої богині Анахіти, чекав належний прийом в Царстві мертвих. У царстві живих її ніколи не побачать. Таємне поховання надійно приховане від людських очей. Нікому не судилося проникнути в золоту могилу цариці.

Сьогодні вже ніхто точно не скаже, як саме проходило поховання. Але зате достеменно відомо, за яких обставин спокій гробниць був порушений дві тисячі років по тому. Радянсько-афганська археологічна експедиція вела розкопки пам’яток раннього заліза (кінець II — початок I тисячоліття до н. е..) під містом Шибирган в Північному Афганістані. Робота на місці давнього поселення на пагорбі Тілля-Тепе почалася в жовтні, а вже до середини листопада похолодало, пішли дощі. 15 листопада начальника експедиції Віктора Саріаніді на об’єкті не було, напередодні він поїхав до Кабула на міжнародний семінар.

Але йшов кілька днів дощ припинився, і розкопки йшли своєю чергою — очищали від грунту кріпосну стіну. Раптом на лопаті одного з робітників, афганського селянина на ім’я Худайдот, щось блиснуло — жовте, розміром з монетку — те, чого тут, на Тілля-Тепе, і не думали побачити. Досі тут шукали і знаходили кераміку та залишки залізних виробів. І ось тепер — золото. Багато — десятки предметів, дрібних і побільше. Скоро їх рахунок піде на сотні, а потім на тисячі.

Золото звалилося на учасників розкопок як сніг на голову. Експедиція не була готова до такого обсягу робіт — і до такої величезної відповідальності.

Боже мій, все це через мої руки пройшло… Все-Все… Який жах, — з несподіваною тугою в голосі зітхає експедиційний реставратор Володимир Прокопович Бурий, гортаючи виданий у 1980-х каталог скарбів Тілля-Тепе. – Який жах це був, ви не уявляєте собі! Все утикано бірюзою, вона була колись посаджена на мастику, і вивалювалася … Все потрібно було підбирати, мити, склеювати. І перераховувати! Археолог мені здає вироби — вважаємо. Потім я їх обробляю, розкладаю на планшеті, здаю назад — знову рахуємо. Буває, не сходиться, знову перераховуємо … у мене руки ходуном ходять-це ж золото!

Володимир Бурий перечитує свій польовий щоденник 1978 року. Ось вона, Історичний запис в товстому загальному зошиті: 15 Листопада. Хмари, холодно… В 10:00 приїхав Зафар (Хакімов, археолог з Узбекистану) і сказав: “Збирайся, поїхали. Виявилося, в Тілля-Тепе знайшли поховання … нерозграбоване … верхня частина черепа знесена лопатою, разом із землею в завал викинута частина золотих прикрас. Зараз робітники перебирають завал і витягують золото.

На початку експедиції замітки докладні: описаний кожен день, замальовані важливі знахідки. Чим далі, тим записів менше: часу не вистачало. Золото звалилося на учасників розкопок як сніг на голову. Експедиція не була готова до такого обсягу робіт — і до такої величезної відповідальності.

З 15 листопада 1978-го по 8 лютого 1979 року очолювана Віктором Саріаніді група з чотирьох радянських і двох афганських археологів, радянського реставратора і трьох його афганських асистентів розкопала на території давній Бактрії шість царських поховань двотисячолітньої давності. З землі були належним чином, шар за шаром, витягнуті, а потім підраховані, відреставровані і описані 20600 золотих прикрас — нашивки, підвіски, намиста, кільця, брошки, браслети, пояси, піхви, корони, — а також вироби з срібла, бронзи, інших матеріалів. Сам Саріаніді пізніше говорив, що в нормальних умовах кожне поховання такого роду вимагало близько півтора місяців роботи. Неповних три місяці на все — під дощем і вітром, при дефіциті необхідних матеріалів, від хімікатів до упаковки (в хід йшли навіть коробочки для зубних бурів з кабінету стоматолога в Шибиргане) — умови були далекі від нормальних. До того ж по всьому Афганістану пройшла звістка: шураві знайшли золото! На розкопки стали приїжджати сотні, тисячі людей з навколишніх міст і сіл.

Тілля-Тепе був під постійною охороною афганських солдатів, але ніхто не забороняв місцевим жителям товпитися навколо, — згадує Володимир Бурий. — Це неймовірне навантаження на психіку — працювати, весь час відчуваючи на собі погляди, чуючи шепіт, бачачи, як на тебе показують пальцем. Крім того, не забудьте — там було золото!

Серед тих, хто приїжджав подивитися на розкопки, були і шураві, радянські громадяни. Під Шибирганом розташоване найбільше в Афганістані нафтогазове родовище. З кінця 1960-х газ по трубопроводу експортувався в Узбекистан. Газовий фактор був визначальним в економічних і політичних відносинах СРСР і Афганістану аж до 1990 року. Радянські фахівці в Шибиргане жили сім’ями, в місті повсюдно звучала російська мова.

В один з днів в Тілля-Тепе з Шибирган прийшов нафтогазорозвідник Анатолій Черноіван. Фотолюбитель зі стажем, він прихопив з собою камеру. Коли я почав знімати, до мене підійшли: не Можна, заборонено! Але я все одно зробив кілька знімків. А через пару днів за мною надіслали від Саріаніді з проханням про допомогу. Кілька тижнів ми удвох з колегою Віталієм Кошелєвим здійснювали технічну зйомку на розкопках. За цей час через мої руки пройшло близько восьми тисяч золотих виробів!, — розповідає Чорноіван.

Найстаріший член Чернігівського фотоклубу, Анатолій Кондратійович досі згадує роботу на Тіллі-Тепе як головну пригоду свого життя. Одну фотографію другого поховання Чорноіван зробив для себе і не показував нікому, крім рідних і близьких. Фотограф був радий дізнатися, що цей знімок, привезений з Чернігова до Москви, журналіст National Geographic встиг показати Віктору Саріаніді (видатний археолог помер 22 грудня 2013 року).

За календарем польовий сезон підходив до кінця, але кінця роботам видно не було. Через три дні після першого виявили друге поховання, 14 грудня — третє, 26-го — четверте, потім — п’яте, шосте… Саме тоді, щоб заощадити час, Саріаніді вирішив максимально спростити всі процедури по інвентаризації знахідок: Я зробив, мабуть, самий сміливий і рішучий крок у своєму житті — все було поставлено на довіру.

Це було ризиковано: довіра — тяжкий тягар. Послідовність подій відновлює, заглядаючи в щоденник, реставратор Володимир Бурий: У мене була команда асистентів — два місцевих туркмена, Гафур-ака і Чари-кара, і молодий афганець з Кабула Ареф Иноят. Найдовше-років сім чи вісім-зі мною пропрацював чари. Дуже тямущий хлопець, майстер на всі руки.

І ось одного разу до мене підходить Ареф: Володя, тут така історія. Я у Чари попросив закурити. Він дістав з кишені пачку, простягнув мені — в ній залишалася одна сигарета. Я забрав пачку собі. А тепер дивись — що будемо робити?. І показує пачку: м’яку, паперову, зверху целофан, а між целофаном і папером — крихітний камінчик, бірюза. Покликали Абдул Хабіба — одного з двох археологів-афганців. Домовилися мовчати. Робочий день закінчився, і всі ми поїхали в готель, де Чари жив з Гафур-акий. Не Готель-нічліжку: приміщення в метр заввишки, куди можна було тільки вповзти рачки. Там, на шматках поролону, які я дав Гафуру і Чари, вони спали, як на матрацах. І там, під поролоном ми знайшли ще золотце. Брудне: як взяв із землею, так і кинув.

невдалого злодія пошкодували-не стали давати справі офіційний хід, а просто вигнали. Наступного ранку бурий застав асистента біля машини: варто, чекає-їхати на роботу. Я кажу: Йди. Весь. Він поплівся геть – і згинув. Мені щиро шкода його. Але по-іншому не можна було…

30 грудня. На похованні номер 2 Абдул Хабіб смів всі шари збереженої тканини. Під дзеркалом була законсервована міддю тканину. Був у сильному роздратуванні… бурий відкладає зошит і розповідає майже неймовірну історію. Абдул Хабіб навчався на археолога в МГУ, але був з якихось причин відрахований. В експедицію він потрапив, можна сказати, на перевиховання — Саріаніді пообіцяв поклопотатися про відновлення. Хабіб відчайдушно намагався заслужити схвалення начальника, але Гордість і норовливий характер заважали. Чим більше було роботи, тим частіше зривався Хабіб. Втім, в роботі був акуратний до педантичності. У похованні 2, яке він розкопував, була похована молода жінка, в труні лежало Китайське дзеркало. Піднявши його, археолог онімів: під дзеркалом зберігся шматок тканини — тонкі нитки різних видів плетіння законсервувалися завдяки контакту з міддю. Знахідка унікальна! Я півдня думав, як зберегти тканину, — згадує Володимир бурий. — Придумав, заспокоївся. Наступного дня ми приїхали на розкоп із Зафаром Хакімовим і пішли дивитися на знахідку Хабіба. Заходимо в поховання номер 2-і очі у мене лізуть на лоб: Хабіб змітає пензлем останні залишки тканини. Я тільки й зміг, що прошепотіти: Ти що наробив?. А він дивиться — обличчя спотворене, видно, що пив вночі. Він зробив це як би в помсту Віктору Івановичу, примовляючи: Йому наплювати на мене. Хабіб був дуже хороший фахівець, але … з надломом.

Нерви в ті дні здавали у всіх — і у афганців, і у наших. Але на Тілля-Тепе кожен фахівець був буквально на вагу золота. І робота не переривалася ні на годину. Надалі Саріаніді допоміг афганцеві повернутися в МГУ. На жаль, кінець у цієї історії сумний: через кілька років Абдул Хабіб помер, застудивши нирки.

Підходив до кінця січень 1979 року. За планом, Саріаніді повинен був вилетіти в Кабул з тими предметами, які встигли описати і сфотографувати, залишивши частину співробітників завершити роботу. Віктор Іванович згадував: рівно за тиждень до його від’їзду археолог з Ашхабада Теркеш Ходжаніязов відкликав його вбік, простягнув перед собою руку і розтиснув кулак. На сонці блиснули золоті бляшки-нове, сьоме поховання! Часу і сил на розкопки не залишалося, і знахідку вирішили законсервувати до наступного сезону.

Археолог Зафар Хакімов і реставратор Володимир бурий відповідали за доставку залишився золота в столицю: прийняли, упакували в ящики, занурили в кузов старої вантажівки ГАЗ-66. Зверху в кузов накидали ватники, спальники, посуд — замаскували, як могли, і рано вранці 13 лютого виїхали в Кабул. Попереду понад 500 кілометрів — через Гіндукуш, тунель Саланг. Охорони не було, з Віктором Івановичем не вдавалося зв’язатися кілька днів, а відкладати поїздку не можна!

Зафар сів за кермо, Володимир водити не вмів. Не встигли від’їхати — заглох мотор. Лютневе сонце світило яскраво, але дув крижаний вітер, — згадує Бурий. — Я стою, дивлюся, як Зафар копається в моторі. Я ще зазначив, що одяг у нього задерлася, поперек гола.

У Кулі-Хумрі, місто на підступах до Гіндукушу, доїхали в темряві. Величезні корпуси готелю були порожні: Лютий-мертвий сезон для туристів, та й час стояло тривожне, йшов фатальний для країни 1979 рік … ми загнали вантажівку у двір, – розповідає реставратор.- А у Зафара лоб палає, застудився на холодному вітрі. Готель не топлена, світла немає. Десь я дістав окріп, вкрив Зафара всім, чим міг. Ліків не було, але був спирт. Що робити? Знайшов шматок дроту, абияк обмотав брезентовий верх. Повернувся в номер. Пулі-Хумрі, лютий, нас двоє в готелі, а у дворі — машина, набита золотом. Абсурд якийсь. Я випив спирту, заснув…

Ранок життя налагодилося: температура у Зафара спала, машина — на місці, дріт — в цілості. Знову вирушили в дорогу. І ось, коли внизу в долині вже здалися вогні Кабула, в світлі фар на дорогу вискочили солдати-рушниці напереваги. Як з’ясувалося потім, того дня в столиці вбили американського посла Адольфа Дабса, – згадує бурий. — І ось нас збираються обшукувати. В цей момент стало по-справжньому страшно. Пам’ятаю, Зафар що говорить на фарсі, я лізу в кузов, піднімаю спальники… Нам пощастило, добиратися до самого дна патруль полінувався. Хто знає, що сталося б, вияви солдати золото на тій нічній дорозі. Якщо навіть святі змінюються в особі….

Все золото благополучно дісталося до Кабула, де знайшло місце в Національному музеї, але обстановка в Афганістані в 1979 році не сприяла новій експедиції. А в грудні СРСР ввів в країну війська. Про сьоме поховання довелося забути (як виявилося, назавжди: могилу розграбували). Але в 1982 році Саріаніді знову приїхав до Афганістану – з фотографами з Ермітажу Володимиром Теребеніним і Леонідом Богдановим. Вони провели в Кабулі місяць, знімаючи золото для фотоальбому. Йшла війна, щовечора ми чули розриви артилерійських снарядів, але, як не дивно, кращого відпочинку в моєму житті не було, – згадує Теребенін. – Розкішний номер в готелі, сніданок на білосніжних скатертинах, з вишколеними офіціантами, потім на Перемозі до нас заїжджає Саріаніді, і ми прямуємо в музей. Робота, обід,готель, вечеря, відрядження… ситуація парадоксальна.

Йшли роки, і з парадоксальної ситуація перетворювалася на критичну. Коли в 1988-му почалося виведення радянських військ з країни, снаряди стали долітати і до Кабула. П’ять років по тому один з них потрапив в будівлю Національного музею, зруйнувавши дах і верхній поверх. Але на той час золота Бактрії в музеї вже не було. Його місцезнаходження залишалося загадкою для всіх, включаючи пресу і експертів, багато з яких були впевнені, що шураві, йдучи з Афганістану, забрали скарби з собою. Але золото знаходилося в якийсь десяток кілометрів від будівлі Національного музею: з санкції президента Наджибулли на початку 1989 року співробітники музею перевезли і сховали коштовності в одному зі сховищ в підвалі президентського палацу. Через три роки до влади прийшли моджахеди, потім таліби, Наджибуллу стратили, музей розграбували, на чорному ринку спливали експонати — але нічого зі скарбів Тілля-Тепе. Які тільки чутки не ходили тоді: золото вивіз Саріаніді (писали французькі газети), золото вивезли французькі спецслужби (писали російські газети), золото стало касою Бен Ладена і розходиться по приватним колекціям… Журналісти запитували нас про золоті Бактрії, але ми не видавали нашу таємницю, це було небезпечно, — розповідає директор музею Омара Хан Масуді. — Лише в 2003 році президенту Хаміду Карзаю доповіли, що скарби цілі. Він був такий щасливий, що зробив публічну заяву.

Віктор Саріаніді вилетів у Кабул для впізнання коштовностей. За 13 років ключ від сейфа встигли втратити. Знайшли майстра, він випиляв замок, — згадував Саріаніді. – Першим із сейфа витягли квітку, елемент великої корони. Це було як зустріч з близькою людиною, яку ти не бачив багато років і не знав, що з ним, живий він чи помер. І нарешті ти побачив: все-таки він живий, він тут, він чекає на тебе.

Історія скарбів Тілля-Тепе чекає свого Дена Брауна, – говорить Анатолій Черноіван, розглядаючи старі знімки. Так, пригоди золота Бактрії могли б лягти в основу авантюрного роману, але для науки краще, якщо про скарби будуть писати фахівці.

Французький історик мистецтва кочівників Вероніка Шильц констатує: число публікацій про Тілля-Тепе росте — не в останню чергу завдяки успіху виставки Афганістан. Приховані скарби, на якій, поряд зі знахідками археологів з Франції, представлено і золото Бактрії. За вісім років виставка побувала в Парижі і Турині, Лондоні і Нью-Йорку… але, на жаль, так і не дісталася до Росії.

Навіть Святий, побачивши золото, змінюється в особі – цю східну мудрість часто повторював Віктор Іванович Саріаніді, який очолював групу радянських археологів в Афганістані в 1978 році. Серед тих, кого доля пов’язала із золотом Бактрії-сенсаційною знахідкою, зробленою в тому році, – святих, звичайно, не було. Зберегти обличчя вдалося не всім. Але були й ті, кому золото допомогло проявити кращі якості. Дивовижні пригоди царських скарбів-це перш за все історія людей: їх пристрастей і слабкостей, самовідданої праці і неабиякої мужності.

є якась іронія в тому, що невдачливим себе вважав людина, яку визнають найвдалішим археологом ХХ століття.

Стаття National Geographic. Всі золоті знахідки збираються тут. Інші незвичайні знахідки – тут.

металлоискатель БУ купить по лучше цене
лучшие металлоискатели
Металлоискатель Gauss MD (Гаусс МД) купить Украина