блог металошукачі, пошук
металлоискатели оптовый склад

Змійовик КР (амулет і оберіг). Дорогі знахідки

Стукнути знахідку лопатою, це гріх? Кожен раз думаю над цією лотереєю, поддевом лопатою в ямі невідоме. Я поки змирився з думкою, якщо знахідка міцна, підняття переживе. Якщо ні, дивитися як дорога знахідка розвалюється у мене в руках, я не буду, нерви дорожче. У природі існують чисті колекціонери з змеевикам. Думав, таких вузьких спеціалізацій не буває. Дивимося фото, дорога знахідка – Змійовик КР (продана, пішла колекціонеру).

zmeevik-kr-dorogie-naxodki-00

Змійовик (оберіг, амулет) – поширений язичницький оберіг, який існував практично до XX століття. Після прийняття християнства, змійовик прийняв форму нового двоеверия і навіть активно використовувався церквою. Офіційний відмова церкви від змійовиків, як належать тільки язичництва оберегів, стався на рубежі XVII-XVIII ст.

zmeevik-kr-dorogie-naxodki-01

Змійовик являє собою двосторонній амулет з металу або каменю. На одній стороні зображувався образ Божества, на іншій стороні – зображення змій або змієподібні істот. Після прийняття християнства замість язичницького Божества на одній із сторін стали зображати християнських святих. При цьому церква не прибрала змій з іншого боку. Варто також відзначити, що амулети і обереги Змійовики були притаманні не тільки слов’янським народам, расселившимся на територіях Русі та Європи, але і таким країнам, як Візантія, древня Греція і т. д. У всякому разі, змійовики носили саме захисну функцію, покликані були захищати свого власника від хвороб, нещасть, злий магії.

На Русі змійовики отримали широке поширення в центральній, східній і північній частині. Археологічні знахідки підтверджують те, що це були одні з найпоширеніших амулетів серед давніх слов’ян. Їх носили як звичайні люди, так і знатні особи – князі, бояри і так далі. При розкопках зустрічаються і змійовики, які виконані з дешевих матеріалів, і такі обереги, які виконані з срібла і навіть золота («Чернігівська гривня Володимира Мономаха», знайдена на річці Білоус), що говорить про їх значущості серед слов’ян. Крім усього іншого, підтвердженням того факту, що змійовики володіли великою важливістю серед слов’янських племен, що говорить і те, що знайдено чимало амулетів, які мають в своїй основі не тільки образи язичницьких та християнських святих і зображення із змій, але і герби князівських і боярських родів.

zmeevik-kr-dorogie-naxodki-02

Сама форма і посвячення цього оберегу досі викликають великі суперечки в наукових колах. Один час вважалося, що змійовики мають візантійське походження, проте багато наступні після цієї заяви розкопки переконують у спірність цієї думки. На Русі змійовиків знайдено набагато більше, ніж у Візантії та інших країнах.

Також є припущення, що змійовики прийшли на Русь з язичницького Сходу чи Греції. Що стосується посвячення змійовика, то найбільш вірогідною точкою зору вважається, що це символ, що відноситься до культу Землі і Місяця. На одній стороні зображувався Бог Місяця, на іншій стороні Змії – символи Землі і родючості. Про спірність думки щодо візантійського походження амулетів ми ще поговоримо нижче, де я наведу аргументи на користь того, що змійовики могли бути споконвічно російськими, язичницькими символами, амулетами і оберегами, а зовсім не продуктом грецької міфології.

zmeevik-kr-dorogie-naxodki-03

Незважаючи на широке поширення змійовиків на Русі, його зміст по більшій частині залишається загадкою. Ще однією загадкою є спосіб носіння змійовика, адже жоден із стародавніх амулетів не був знайдений з ланцюжком або шнурком, а значить не можна з упевненістю говорити, що цей медальйон носився на шиї або яким-небудь іншим способом. В ході християнізації Русі, стерлися деякі передумови, які могли б дати точне визначення – яке Божество було зображено на змеевиках і яку мету переслідували люди, коли носили саме цей амулет, воліючи його багатьом іншим.

На відміну від християнських медальйонів, де змії часто зображувалися на голові якогось Божества, в більш древніх варіантах, змеевая сторона амулета не має ні низу, ні верху, і носить якийсь езотеричний характер, часто являє собою подобу солярного символу. Це наштовхує на думку про те, що солярний символ із змій не уявляв Верхнє Сонце, як інші свастические символи і коловраты, а саме підземне Сонце або Чорне Сонце, поняття про яке було дуже поширене серед стародавніх народів.

Ще одним явним відзнакою язичницьких від християнських змійовиків є те, що при їх вивченні було з великою точністю обчислити – при християнстві головною стороною (лицьового) була сторона з ликом святого, так як лик святого був ретельно вигравіруваний, а сторона зі зміями часто носила загальний характер, якому приділялося менше уваги. У язичницькій культурі все як раз навпаки – лицьовою стороною є сторона зі зміями!

zmeevik-kr-dorogie-naxodki-04

Матеріал саме знахідки – бронза. Є припущення, змійовик цього типу дуже рідкісний. Подібний відомий тільки один. Змійовик проданий з першої ставки за $2000. Приніс знахідку – металошукач Mars Viking.

Оновлена інформація. Додано

Чернігівська гривня. Що стосується характеру боку зі зміями, то, згідно з вивчення А. С. Орлова, вони діляться на 8 типів: Потужний (у центрі голова, верхня частина людської фігури з извивами зміїних тіл), полегшений (практично ідентична потужному типу, але з більш спрощеними формами), потворний (жіноча фігура з вигинались зміями замість ніг, змії знаходяться в руках фігури і утворюють крила жінки), вензелевидный (людська фігура повністю утворена зміями), колесовидний сигматический (від людської голови радіально розходяться зміїні тіла, при цьому зміїні голови обернені в один бік, як на коловрат), серповидний зустрічний (вісім зміїних станів, які згруповані по парам і являють собою хрестоподібну фігуру, тіла змій мають серповидний вигин, а голови розгорнуті в різні сторони), серповидний перетинається (складається з 12 змій, 8 змій згруповані попарно, а інші чотири представляють додатковий косий хрест, зміїні шиї у верхній частині перетинаються), серповидний сложнопересекающийся (людська голова, від якої вгору і вниз відходять по 4 зміїних тулуба в боки відходять по 2 зміїних тулуба, при цьому тіла змій переплітаються в складних формах).

Часто зустрічаються змійовики з людською головою, у якої замість волосся змії, відносить нас до міфу про Медузі Горгону, який існував у Стародавній Греції. За цією і деякими іншими ознаками багато дослідники роблять висновок, що спочатку амулети змійовики були винайдені в Греції, і лише потім проникли в інші країни. Подібно до того, як Персей, відрубавши голову Горгону і тримаючи її в руці поглядом від себе, перетворив на камінь чудовисько, так і змійовик, який носився людиною, представляв живе уособлення цієї історії. Погляд Медузи Горгони з амулета повинен був знищити всі небезпеки і всіх ворогів. Якщо врахувати ще й той факт, що в давній Греції голова Горгони зображувалася на панцирах і щитах воїнів, то цілком імовірним може бути те, що змійовики були винайдені в Греції.

Варто сказати, що не варто з 100% упевненістю бути впевненими, що зображення на змеевиках є грецької медузою Горгоною. У слов’янській традиції і вірування також були істоти, изображавшиеся зі зміїним тілом. Варто згадати і багатоголового Змія-Горинича, давньоруського дракона, який у багатьох міфах і переказах зображується саме як 12-главий, що цілком відповідає кількості змій на змеевиках. Дракон про кількох зміїних головах був практично головною дійовою особою багатьох фольклорних оповідей, тому зображення змееголового істоти чи скупчення змій цілком може ставитися і до слов’янської традиції. У стародавніх скіфів була змієногою богиня Апі. Змії в язичництві були дуже поширені. Змії є міфологічними символами самої Землі, тому їх зображення на амулетах не є якимось екзотичним нововведенням для слов’ян і могло зародитися саме на Русі, а не Візантії.

металлоискатель БУ купить по лучше цене
лучшие металлоискатели
Металлоискатель Gauss MD (Гаусс МД) купить Украина